تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نوروزتان پیروز

  پدیده تحویل سال نو ایرانیان که به نوروز مشهور شده است و از سوی اسلام و تشیع مورد تایید و تحسین قرار گرفته است با مرزبندی جغرافیایی کنونی جهان تا حدودی محدود شده است و این در حالی است که ایرانیان و مبلغان که به اقصی نقاط جهان به قصد تجارت و مهاجرت سفر می کردند؛ فرهنگ نوروز را به شرق آفریقا و شبه قاره هند صادر کرده اند و امروز در بسیاری از کشورها در ایام بهار مراسم های مختلفی برگزار می شود که نشان از نفوذ فرهنگی ایرانیان دارد و امروزه کشورهای همسایه ما نوروز را گرامی می دارند.

  استاد امیر بهرام امیر احمدی در اینخصوص نوشته است :"جشن نوروز ( کشورهاي حوزه نوروز) جشن نوروز در روز 21 مارس (اول فروردين) همزمان با عيد نوروز در ايران، در سرتاسر سواحل منطقه شرق آفريقا به ويژه در جزيره زنگبار (اونگوجا و پمپا) و مناطق جنوبي سواحل شرق آفريقا با شكوه خاصي برگزار مي‌شود و يكي از حوادث مهم مردمان اين سرزمين به حساب مي‌آيد.

  تقويم ايراني: رواج تقويم ايراني و به كار بردن سال هجري شمسي توسط بوميان جزاير و سواحل شرق آفريقا، از ديگر نتايج حضور ديرينه شيرازي‌ها در اين منطقه به شمار مي‌رود. تقويم شمسي در مورد كشت و زرع و نيز در اموركشتيراني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ايرانيان از ديرباز، مناسبات عميقي با مردمان سرزمين هاي گوناگون داشته و در راستاي گسترش مولفه هاي عميق فرهنگ و تمدن ايراني، از گذشته هاي بسيار دور به سفرهاي مخاطره آميزي دست يازيده اند. اين مهاجرت ها كه در طول تاريخ ايران همواره با آن مواجه بوده ايم، نتايج درخشاني به دنبال داشته است؛ به گونه اي كه امروزه ردپاي تمدن و فرهنگ ايراني در مناطق مختلف جهان به چشم مي خورد."

  در ویکی پدیا در خصوص نوروز چنین آمده است :

  نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین به عنوان جشن رسمی برگزار می‌شده است. امروزه نوروز را در بیشتر کشورهای خاورمیانه، آسیای میانه، قفقاز، شبه قاره هند و بالکان جشن می‌گیرند. و به تدریج دامنه جغرافیایی حوزه نوروز بیشتر می شود. جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیمکرهٔ شمالی و پیشینهٔ باستانی آن و تأکید این جشن بر نوع‌دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث توجه سازمان ملل متحد و دیگر کشورها به نوروز شد. در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطع‌نامه‌ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن توسط بیش از ۳۰۰ میلیون تن در بیش از ۱۱ کشور جهان به رسمیت شناخت.

  همچنین همایشی با نام جشن جهانی نوروز پدید آمده است که در آن سران کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند گردهم می‌آیند و این بهار طبیعت را گرامی می‌دارند.

  در برخی جاها نیز با وجود رسمی نبودن هر ساله شمار زیادی از مردم مراسمات نوروز را برگزار می‌کنند. همانند سوریه که جشن نوروز نزد کردهای ساکن سوریه از اعتبار و احترام ویژه‌ای برخوردار است. این جشن امروزه یکی از جشن‌های بنیادین آسیا شناخته می‌شود. نوروز در ۹ کشور ایران، افغانستان[۲]، تاجیکستان[۳]، جمهوری آذربایجان[۴]، ازبکستان[۵]، ترکمنستان[۶]، قزاقستان[۷]، قزقیزستان[۱۱]، و آلبانی[۸] با همین نام تعطیل رسمی است.

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : نوروز ,امروزه ,برگزار ,جهان ,رسمی ,سواحل ,بهار طبیعت ,تقويم ايراني ,حوزه نوروز ,
  نوروزتان پیروز

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر