تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


  در خبرها مده بود که پادشاه عربستان در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی دراستانبول ترکیه مورد استقبال رسمی قرار گرفته و به نشان عالی دولتی ترکیه به وی اهداء گردید.

  کسانیکه بر تاریخ سعودی و عثمانی تسلط دارند می دانند که در سال ۱۲۳۳_ ۱۲۳۴ ه. ق دولت سعودی اول توسط محمد علی پاشا نماینده عثمانی در مصر  از هم پاشیده شد و سران وهابی به همراه ابن سعود دستگیر و به استانبول  اعزام ،زندانی و سرانجام اعدام شدند و بابت دستگیری سران وهابی چند روز در  مقر خلافت عثمانی(استانبول ) شادی و آتش بازی برقرار شد.

  اگر دولتمران امروز ترکیه ادعای احیای امپراطوری عثمانی را در سر دارند ؛پس در راستای سنت اسلاف عثمانی خود  به جای اتحاد با سعودی ها ، ملک عبدالله پادشاه عربستان را به میدان بایزید و زندان بوستانچی(محل اعدام سعود) ببرند و رفتاری که سلطان عثمانی با اجداد آل سعود را کرد  به وی یادآوری کنند .

  اگر چه هنوز دویست سال از سرنگونی سعودی اول توسط ترک های عثمانی نگذشته است اما  اگر ترک ها امروز درصدد اتحاد با اعراب سعودی و تبدیل شدن به دو متحد استراتژیک سیاسی و نظامی شده اند ، بدانند تاریخ تکرار می شود و در این دوره از تاریخ باید منتظر  این سناریوها بمانند:

  ۱_ دولت ترکیه مجدد حکومت سعودی را سرنگون کند و به داعیه عثمانی و سیطره انها بر حرمین شریفین مجددا برگردد.

  ۲- دولت سعودباعث شکست ترک ها و سرنگونی دولت  اردوغان گردد و درهمین راستا

  ۳_ قدرت سومی همچون با محوریت ایرانیان ؛حاکمیت  ترک ها و اعراب را در غرب آسیا مورد خدشه قرار دهد و با تسلط بر دمشق و بغداد که قرن ها پایگاههای خلفا بود  دشمنان خود را تحت سیطره خود نگه دارد  و در نبردی که تکفیری های وهاب برای مقابله با اسلام شیعی براه انداخته اند؛ پیروز میدان گردد.

  شما به عنوان تحلیل گر سیاسی و مورخ نظر دهید.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : عثمانی ,سعودی ,تاریخ ,ترکیه ,سعود ,دولت ,سران وهابی ,پادشاه عربستان ,

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 3 خرداد 1396

تبلیغات

ads2

تبلیغات

ads3

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر