خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

چرایی نکوداشت روز بین المللی آفریقا

  چرایی نکوداشت روز بین المللی آفریقا

   

  هر ساله در 25 می مراسم نکوداشت روز بین المللی آفریقا در سراسر جهان برگزار می گردد و دبیر کل سازمان ملل بمناسبت تاسیس اتحادیه آفریقا با برگزاری مراسم و ارسال پیام ویژه این روز را جشن می گیرند.

  در ایران نیز هرساله مراسم روز آفریقا با دعوت وزارت امورخارجه برگزار می گردد و در سال 1395 شورای همکاریهای اقتصادی ایران و آفریقا نیز درصدد برگزاری مراسمی در مورخ شش خرداد ماه می باشد.

  در خصوص اهمیت قاره آفریقا سیاستهای کلان نظام جمهوری اسلامی و رهبری انقلاب اسلامی بر گسترش همکاریها با این قاره قرار گرفته است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و درحالیکه کشور درگیر جنگ تحمیلی بود ؛ سیاست کشور در حمایت از کشورهای آزادیخواه آفریقایی و رهایی آنها از آپارتاید؛ انجام پروژه های جهاد سازندگی ؛آموزش نیروهای بومی و حمایت از استقلال سیاسی کشورهای رها شده از استعمار  تبیین گردید و این سیاستها تا کنون کم و بیش ادامه دارد.

  آنچه باید در رابطه با قاره آفریقا به آن توجه داشته باشیم این است که  این کشورها و دولتهای آفریقایی فقیر و ورشکسته نیستند و حجم زیادی از منابع مادی ثروت در سراسر این قاره سیاه نهفته است.با این وجود تصویری که امروز از قاره آفریقا در افکار عمومی داخل ارائه می شود ؛تصویر جنگ ؛فقر ؛کودتا ؛ ناامنی ؛ رکود می باشد و چون رسانه مستقلی از ایران در این کشورها وجود ندارد؛ در رسانه های داخلی تنها اخبار منفی ترجمه شده رسانه های خارجی؛منتشر می گردد .

  اگر می خواهیم با قاره آفریقا گسترش همکاریهای اقتصادی و اجتماعی داشته باشیم باید ذهنیت مسوولان کشور و سرمایه گذاران داخلی؛نسبت به نحوه حضور ایران در کشورها اصلاح گردد و الویت بندی طرح های اقتصادی در کشورهای هدف ؛ شناسایی و اجرایی گردد.

  امروز در فضای پسا تحریم که هنوز بازار اروپا برای محصولات ایرانی باز نشده است ؛نیاز است تا با تشویق صادرات کالاهای استاندارد ایرانی به بازار آفریقا؛ زمینه حضور شرکتهای داخلی فراهم گردد.

  در بعد سیاسی نیز باید با مرتبط دانستن ارتباط با کشورهای آفریقایی با منافع ملی کشور ؛زمینه حضور هیاتهای سیاسی- اقتصادی کشورهای آفریقایی در ایران فراهم گردد تا کشورهای عربستان و ترکیه از خلای عدم توجه ایران به قاره آفریقا؛ بهره برداری نکنند و این کشورها را به موضع گیری علیه ما سوق ندهند.

  تجربه حضور در آفریقا از شرق تا جنوب ؛از شمال تا غرب نشان داده است که ملتهای آفریقایی دیدگاه مثبتی نسبت به ایرانیان و انقلاب اسلامی دارند و در شرق آفریقا ؛ شیوه حکمرانی خود را مدیون شیرازی تبارها می دانند و در شمال افریقا نیز رگه هایی از حضور ایرانی ها در تاریخ ثبت شده است.

  اگر نتوانیم ار پتانسیل های موجود در قاره آفریقا به نفع کشور؛ منافع ملی و صادرات بهره گیری نماییم ؛ از بی هنری ماست و آیندگان ما را در این کوتاهی سرزنش خواهند کرد.

  فرصت را مغتنم شمرده و فرا رسیدن روز بین المللی آفریقا را به سفرای آفریقایی مقیم تهران و اعضای محترم شورا ؛تبریک عرض می نمایم.


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : آفریقا ,قاره ,گردد ,آفریقایی ,کشورهای ,حضور ,قاره آفریقا ,انقلاب اسلامی ,کشورهای آفریقایی ,فراهم گردد ,داشته باشیم ,
  چرایی نکوداشت روز بین المللی آفریقا

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر